Siano dla koni

karmienie-koni-sianem

Siano dla koni

Posted on:

Jako roślinożercy o specyficznej budowie układu pokarmowego konie powinny spędzać dużo czasu na jedzeniu trawy bądź siana. Jednak tego rodzaju pasza oprócz objętości powinna oferować również walory odżywcze. Koń karmiony paszą objętościową złej jakości pobiera jej za dużo, ponieważ organizm próbuje kompensować niedobory zawartych w niej wartości odżywczych. W rezultacie zawarte w przewodzie pokarmowym treści są przetrzymywane i trawione o wiele dłużej. Efektem jest źle odżywiony koń z brakiem prawidłowo rozwiniętych mięśni i nadętym brzuchem.

Zapewniaj koniowi pod dostatkiem siana, ale wyłącznie dobrej jakości. Jak można rozpoznać dobrej jakości siano?

W naszych warunkach geograficznych otrzymujemy wartościowe dla koni siano jedynie z pierwszego pokosu. Siano musi mieć kolor zielony, widoczne kłosy z ziarnami i łodygi miękkie w dotyku – co wskazuje nam poziom dojrzałości roślin. Takie siano ma również bardzo przyjemny i dość intensywny zapach. Jeśli siano pochodzi z kolejnych pokosów, było za długo trzymane na łące przed ścięciem lub zbyt długo przechowywane, będzie przesuszone, żółte i zdrewniałe. Złe warunki przechowywania powodują również zakurzenie i zapleśnienie siana, co dyskwalifikuje je jako paszę.

Na strawność siana wpływ ma dojrzałość roślin w nim zawartych. Można ją ocenić na podstawie obecności kłosów traw czy kwiatów roślin kwitnących. Im dojrzalsze rośliny, tym mniej zawierają surowych białek, a więcej strukturalnych węglowodanów, tylko częściowo trawionych w jelicie (więcej o procesie trawienia i udziale bakterii w osobnym odcinku). Lignina – jeden z rodzajów włókna roślinnego, którego zawartość wzrasta wraz z dojrzałością roślin – nie jest w ogóle trawiona przez konia. Dlatego siano z traw skoszonych za późno nie jest wskazane jako pasza.

Na wartość odżywczą siana wpływ ma jakość gleb, czas sianokosów, następnie czas i warunki suszenia oraz przechowywania. Nawet zielone pastwiska mogą nie zapewniać odpowiednich wartości odżywczych ze względu na warunki glebowe (np. gleby ubogie w selen) czy atmosferyczne (np. deszcze lub susza). Kolor zielony wskazuje wyższą zawartość witaminy A. Kolor wyblakły, beżowy, może sugerować, że witaminy zostały wypłukane, np. przez deszcze po sianokosach.
Wartość odżywcza siana jest wypadkową wielu czynników, a im jest wyższa i lepiej dopasowana do potrzeb konia, tym mniej wymaga on suplementacji. Niestety, zazwyczaj nawet poprawne w ocenie wizualnej siano nie zaspokaja wszystkich potrzeb żywieniowych. Epona jako producent paszy dla koni uznaje i promuje ten fakt, doradzamy w kwestii suplementacji, ale przede wszystkim radzimy zainwestować w jak najlepsze siano! Zmniejszy to zapotrzebowanie konia na dodatkowe składniki diety oraz uchroni go od dyskomfortu trawiennego, a nawet niedoborów czy zatrucia.

Obserwuj swojego konia. Czy jego brzuch jest powiększony? Czy sierść jest matowa? Czy ogon jest przerzedzony? Czy kopyta są kruche?

Share:

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

dwa × dwa =